středa 14. prosince 2011

Robert Fremr zvolen soudcem Mezinárodního trestního soudu!

Tak tato zpráva včera potěšila nejednoho českého právníka, a ty lidskoprávní obzvláště - JUDr. Robert Fremr, bývalý soudce Nejvyššího soudu a stávající soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu, byl na zasedání Shromáždění smluvních stran Římského statutu v New Yorku zvolen soudcem Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Skutečnost, že byl zvolen již ve druhém kole voleb, a zároveň jako třetí v pořadí z celkem šesti nových soudců, které letos smluvní strany Římského statutu volí, svědčí o tom, jak velmi úspěšná a přesvědčivá volba to byla. Na oněch šest uvolněných míst bylo přitom nominováno 19 kandidátů. A kromě českého soudce byli dosud v prvním kole voleb zvoleni zástupci Trinidadu a Tobaga (Anthony T. A. Carmona) a Filipín (Miriam Defensor-Santiago).

Několik bezprostředních reakcí z českých serverů zde nebo zde. Roberta Fremra si můžete rovněž připomenout prostřednictvím našeho Bulletinu z ledna loňského roku, kdy jsme s ním činili rozhovor v souvislosti s jeho tehdejší kandidaturou na post soudce Evropského soudu pro lidská práva. Jeho nominaci a volební kampani na post soudce Mezinárodního trestního soudu byl pak věnován rozhovor s Renátou Klečkovou z mezinárodněprávního odboru Ministerstva zahraničních věcí v letošním květnovém čísle. Robert Fremr byl rovněž jedním z přednášejících na odborném semináři  Centra věnovaném právě Mezinárodnímu trestnímu soudu a perspektivě souzení mezinárodních zločinů. Mě osobně si tehdy získal větou, že jako „fanoušek soudcovské nezávislosti“ by si přál, aby se mezinárodní soudy chovaly spíše jako „soudy“ a méně jako „mezinárodní“. Zkrátka velmi dobrá volba pro ICC! ;)

  

1 komentář:

  1. Gratulácia je jednoznačne na mieste. Pamatná veta, ktorú si odcitovala, pritom ukazuje, že - vďakabohu - na tak prestížne pozície sa stále dokážu prepracovať aj osobnosti so zásadami na "správnom mieste" :). Predpokladám, že mnohým štátom to, že ICC sa občas správa viac "medzinárodne" než "súdne" v podstate vyhovuje. O to cennejšie je, že vidíme zvolených aj ľudí, ktorí dokážu svoje názory a kritiku otvorene prezentovať.

    Na malé doplnenie - okrem sudcov máme za sebou aj voľbu nového prokurátora. Luisa Morena-Ocampa tak nahradí gambíjska kandidátka Fatou Bensouda, ktorá doteraz posobila ako jeho zástupkyňa. Do funkcie by mala nastúpiť v polovici budúceho roka. Niektoré hlasy túto voľbu vítajú s nádejou na citlivejší prístup, ktorý by mohol byť konečne lepšie prijímaný hlavne africkými štátmi. Tie Súdu často vyčítajú priveľkú regionálnu koncentráciu na konflikty a zločiny v Afrike (resp. priveľký súzvuk so záujmami BR OSN), alebo občasné čierno-biele podporovanie spravodlivosti na úkor bezpečnostnej stability a mieru. (Bližšie viď napr. William Schabas: http://humanrightsdoctorate.blogspot.com/2011/12/africa-fatou-bensouda-and-international.html)

    OdpovědětVymazat