pátek 16. března 2012

Publikačné žne


David Scheffer, americký profesor práva a riaditeľ Center for International Human Rights na Northwestern University School of Law, nedávno vydal zaujímavú publikáciu All the Missing Souls: A Personal History of the War Crimes Tribunals. Scheffer pôsobil v rokoch 1997-2001 ako zvláštny poradca generálneho tajomníka OSN pri súdnych procesoch vedených s červenými kmérmi v Kambodži. Jeho nová kniha sa zaoberá politickým pozadím ukrývajúcim sa za najväčšími ľudskoprávnymi zločinmi konca minulého storočia a prevedie čitateľa snahami o ich súdne stíhanie od Rwandy, Juhoslávie až po Sierra Leone a novými generáciami medzinárodných trestných tribunálov.

Kniha z pera jedného z top odborníkov zapojených do tvorby medzinárodných trestných tribunálov sa dočká svojej prezentácie aj v strednej Európe - a to hneď budúci týždeň na budapeštskej Central European University. Prezentácia prebehne v utorok 20. marca 2012 za prítomnosti rektora Schattucka a Renaty Uitz.

Ľudskoprávnikov poteší ale aj správa z domácich vôd - konečne sme sa dočkali nového komentára k Listine základních práv a svobod, ktorú prináša nakladateľstvo Wolters Kluwer. Komentár z dielne autorského kolektívu Wágnerová - Šimíček - Langášek - Pospíšil a kol. vyzerá aj podľa prvých stručných komentárov veľmi sľubne, ponúka komplexný výklad jednotlivých ustanovení Listiny v kontexte vnutroštátnej judikatúry, ale aj judikatúry najvýznamnejších medzinárodných súdnych inštitúcií.

2 komentáře:

  1. Kniha to bude určitě zajímavá. Scheffer ji prezentoval i zde na KU v Lovani, zhruba dva týdny zpět. Zavzpomínal mimo jiné, i jak se ji snažil napsat už pět let zpět. Vůbec mu to ale něšlo, tak si dal odklad. V minulém roce ho ale začali uhánět z Princeton University Press, "že už by [sakra] mohl konečně něco napsat" - tak se do toho pustil.

    OdpovědětVymazat
  2. Čo si budeme hovoriť - prísne stanovený deadline je najkvalitnejšou motiváciou :)

    OdpovědětVymazat